עצמאות שיווקית

עודכן: 22 באפר׳ 2019


ברוח יום העצמאות, ולאחר מקרה שנודע לי באחת מקבוצות העסקים במהלך החג, אני רוצה ללכתוב על נושא שאני מדברת עליו לא מעט בהרצאות שלי ובשיחות עם לקוחות: עצמאות שיווקית או איך לא לשים את כל הביצים השיווקיים בסל אחד שנקרא פייסבוק.

השבוע התוודאתי לעוד בעלת עסק שפייסבוק חסמו את הקמפיינים והפרסומים שלה מסיבות כאלה ואחרות. המקרה הספציפי הזה מתווסף לשלל מקרים אחרים, מפורסמים יותר או פחות, כאלה ששמענו עליהם וכאלה שלא. המפורסם שבהם הוא סגירת העמוד "סטטוסים מצייצים" של אבי לן (אפשר לקרוא על זה פה) ויש עוד לא מעט אחרים מפורסמים פחות (אפשר לקרוא על עוד חשבונות חסומים פה, ולראות ראיון של בעלי האתר 'המזבלה' על המדיניות של פייסבוק).

"לי זה לא יקרה"


במאמר הזה אני לא רוצה לדון בסיבות לחסימה וסגירה של פרופילים, עמודים, או חשבונות פרסום, אני לא רוצה להיכנס להאם זה מוצדק או לא, אני רוצה קודם כל שתדעו שזה אפשרי וזה יכול לקרות. זה אולי נשמע לכם רחוק, אולי אתם אומרים "לי זה לא יקרה", אבל זה קורה יותר ויותר וצריך לקחת את זה בחשבון. אתם יכולים לקום יום אחד בבוקר וחשבון הפייסבוק שלכם יהיה חסום.

אני לא חושבת שצריך להפסיק להשתמש, לשווק ולפרסם בפייסבוק- להפך. פייסבוק זו פלטפורמה נהדרת לשיווק, יש בה כלים טובים ומוצלחים, ואפשר להגיע בעזרתם להישגים יפים. עם זאת, אני חושבת שצריך להבין שפייסבוק לא שלנו, אפילו שנדמה לנו שהעמוד העסקי שהשקענו בו כל כך הוא קצת שלנו, וכמו שלא הייתם מאפשרים שכל הפרטים של הלקוחות שלכם יהיו אצל מנהל שיווק חיצוני בלי שלכם יש דרך ליצור קשר ישירות עם הלקוחות שלכם- אל תתנו את אותו הכוח לפייסבוק.