כל האמת על ניהול זמן


ניהול זמן

הסרט "עולם הזמן" (In Time, 2011) מציג מצב בדיוני בו בשנת 2161 פריצת דרך גנטית מביאה את האנושות לחזון הנכסף- חיי נצח. אך לא כולם זוכים בחיי נצח- החיים מוגבלים ומספר השעות שנותרו לדמויות לחיות מוצג בשעון דיגיטלי הטבוע על הזרוע. הזמן הוא המצרך היקר ביותר היכול לעבור בין אנשים, ואיתו מתנהל המסחר והכלכלה. אנשים לא עובדים בשביל כסף אלא בשביל עוד זמן, והם משלמים עבור מוצרים ושירותים בזמן מחייהם. זמן שווה כסף פשוטו כמשמעו.

זמן אי אפשר לנהל

אני יכולה לכתוב מאמר שלם רק על הקונספט הגאוני של הסרט, ואיך הוא מתכתב עם העולם הלא-בדיוני שאנחנו חיים בו היום. אין לנו עדיין חיי נצח, הזמן שלנו בעולם מוגבל, ואנחנו לא יודעים כמה זמן עוד יש לנו. אחד הדברים היחידים שלא בשליטתנו הוא זמן. עם זאת, המושג "ניהול זמן" שגור בפינו והוא אכן מטעה- אין לנו שליטה על הזמן, לא משנה מה נעשה לא נצליח לשנות את הזמן ולכן זמן אינו משהו שניתן לנהל. הזמן יציב, עובר ומתקדם בקצב אחיד אם נרצה בכך או לא, והדבר היחיד שאנחנו יכולים לשנות ולנהל (כמו תמיד) הוא את עצמנו.

מניהול זמן לניהול תודעה

כשאנשים אומרים שאין להם זמן, והם רוצים ללמוד להתנהל בו טוב יותר, בעצם לרוב הם מתכוונים שהם רוצים להגדיל את הפרודקטיביות שלהם, הם רוצים לעשות יותר בפחות זמן, וכך הם ירגישו שאת שאר הזמן הם "הרוויחו". זמן כמובן אי אפשר להרוויח, אפשר להרוויח את מה שנעשה בזמן הפנוי הזה.

ואם עכשיו אחרי שפירקנו את הבעיה לצורך האמיתי, הבנו שאין לנו שום בעיה עם הזמן, ובכלל אין לנו שום אפשרות לנהל אותו או לשנות אותו, ומה שבעצם אנחנו רוצים זה להגדיל את הפרודקטיביות שלנו, אנחנו יכולים לשנות את כל המיקוד וההסתכלות ולשאול את עצמנו- מה יביא לנו יותר פרודקטיביות? מה בעצם מונע מאיתנו להיות פרודקטיביים?

אם תשאל את עצמך את שתי השאלות האלו יכול להיות שתגיע לכמה תשובות מאוד מעניינות אישיות לך, שיאירו לך במקצת איך אתה יכול לשנות את ההתנהלות ובכך להגדיל את הפרודקטיביות, הנה כמה אפשרויות שיכולות לעזור לך.

הדיסק מלא

כשאנחנו מעמיסים המון מידע וקבצים על המחשב שלנו, הזיכרון שלו מתמלא, וככל שהזיכרון שלו מלא יותר כך המחשב איטי יותר. יש לזה סיבה טכנית לחלוטין, אך ככה בדיוק גם אנחנו והמוח שלנו עובדים. ככל שיש לנו יותר מטלות, משימות, מטרות ודברים נוספים שאנחנו צריכים לזכור- כך אנחנו עובדים לאט יותר, פחות פרודקטיביים, לחוצים יותר ומתנהלים מתוך אנרגיה ומוטיבציה נמוכה. כל הדברים האלה בראש שלנו, כל המשימות שעוד לא עשינו, כל הרעיונות והדברים שאנחנו צריכים ורוצים לזכור, נותנים לנו תחושה תמידית שמשהו לא בסדר, והתחושה הזו מפריעה לנו לסיים דברים, להיות פרודקטיביים ולעשות יותר בפחות זמן.

לגרום לדברים לקרות