פוסט ראשון בסדרה : Lean Canvas ליזמים חברתיים

עודכן: 20 באפר׳ 2019


אם אתם יזמים חברתיים כנראה שהשאלה 'איך לבנות מיזם חברתי בר-קיימא בצורה נכונה ולהגדיל את הסיכויים להצלחת המיזם' עברה לכם בראש. המחשבה איך ליצור עסק חברתי מצליח מעסיקה את כולם.

היא מעסיקה את רוב היזמים היום בעולם!


האתגר היום הוא לא לבנות מוצר איכותי או שירות טוב; הידע, האפשרויות הטכניות והטכנולוגיות בעידן שלנו הן אינסופיות - הכל כבר קיים. האתגר היום של יזמים חברתיים הוא מה צריך לבנות, ואיך לעשות את זה נכון. אחת המשימות החשובות שלנו היא להעביר את המחשבות מהראש אל המציאות הפיזית.

פעם, בשביל להקים עסק כמו שצריך היו מכינים תכניות עסקיות בעלות עשרות עמודים ועוסקים בתכנון בכל החודשים הראשונים של העסק. במציאות של היום הסביבה משתנה במהירות ולכן גם השיטה צריכה לעמוד בקצב. אם נעסוק חודשים רבים בבניית תכנית עסקית מבלי לצאת לשטח, רוב הסיכויים שכשנסיים את התכנית ונתחיל בפעילות נגלה את אחד או יותר מהדברים הבאים:


1. שהשוק השתנה - הושקו מוצרים או שירותים חדשים על ידי מתחרים, או אפילו יצא חוק או תקנה חדשה שמשנה את המשחק. בסביבה החיצונית יש שינויים כל הזמן וצריך להיות ערים לכך.

2. שהעובדות בשטח לא תואמות את המחשבות מהמשרד - עובדה אחת לא נכונה יכולה להרוס תכנית שלמה. לפעמים סקרי קהל היעד, קבוצות המיקוד והראיונות האישיים יראו שקהל היעד מאוד מעוניין במוצר ואפילו מוכן לשלם עליו את הסכום המבוקש, אבל בפועל כשמתחילים לשווק ולמכור אין מספיק מכירות. למה זה קורה? כי יש הבדל גדול בין להגיד שאתה מעוניין ועד שאתה מוכן לפתוח את הארנק ולשלם את המחיר של המוצר. עדיף להתחיל לשווק מוצר כמה שיותר מהר, גם אם לא מוגמר ומושלם, ולהמשיך בפיתוח ותכנון תוך כדי הסקת מסקנות ולמידה מהשטח ומהפידבק של הלקוחות.


להורדת המדריך המלא ליזמים חברתיים
Lean Startup