פוסט ראשון בסדרה : Lean Canvas ליזמי/ות אימפקט


אם אתן יזמיות או יזמי אימפקט כנראה שהשאלה 'איך לבנות מיזם חברתי בר-קיימא בצורה נכונה ולהגדיל את הסיכויים להצלחת המיזם' עברה לכם בראש. המחשבה איך ליצור עסק חברתי מצליח מעסיקה את כולם. היא מעסיקה את רוב היזמים היום בעולם!


האתגר היום הוא לא לבנות מוצר איכותי או שירות טוב; הידע, האפשרויות הטכניות והטכנולוגיות בעידן שלנו הן אינסופיות - הכל כבר קיים. האתגר היום של יזמות האימפקט הוא מה באמת צריך לבנות, ואיך לעשות את זה נכון. אחת המשימות החשובות שלנו היא להעביר את המחשבות, הרעיונות והתכנון מהראש אל המציאות הפיזית.

פעם, בשביל להקים עסק כמו שצריך היו מכינים תכניות עסקיות בעלות עשרות עמודים ועוסקים בתכנון בכל החודשים הראשונים של העסק. במציאות של היום, הסביבה משתנה במהירות ולכן גם השיטה צריכה לעמוד בקצב. אם נעסוק חודשים רבים בבניית תכנית עסקית מבלי לצאת לשטח, רוב הסיכויים שכשנסיים את התכנית ונתחיל בפעילות נגלה את אחד או יותר מהדברים הבאים:


1. שהשוק השתנה - הושקו מוצרים או שירותים חדשים על ידי מתחרים, או אפילו יצא חוק או תקנה חדשה שמשנה את המשחק. בסביבה החיצונית יש שינויים כל הזמן וצריך להיות ערים לכך.


2. שהעובדות בשטח לא תואמות את המחשבות והרעיונות מהמשרד - עובדה אחת לא נכונה או הנחת יסוד שגויה יכולה להרוס תכנית שלמה. עדיף לצאת עם פרוטוטייפ או פיילוט כמה שיותר מהר, גם אם הוא לא מוגמר ומושלם, ולהמשיך בפיתוח ותכנון תוך כדי הסקת מסקנות ולמידה מהשטח ומהפידבק של קהל היעד.