7 דברים שיזמים חברתיים צריכים לחשוב עליהם

עודכן: 22 באפר׳ 2019


כיזמים חברתיים, שפועלים מתוך רצון לייצר שינוי חברתי בתחום מסוים, אנחנו משקיעים את מירב המאמצים בפתרון הבעיה החברתית. אולם, מי שבחר בתחום המשלב מודל עסקי עם המודל החברתי, ומטרתו לפעול באופן בר- קיימא לאורך זמן, חייב לחשוב גם על הדברים הבאים:


עד כמה המיזם שלכם חברתי (באמת)


יזמות חברתית הפכה לבאזוורד בשנים האחרונות, וכמעט לכל עסק שמשפר או עוזר ללקוח מצמידים את המילה "חברתי". אז לא, עסק שעוזר ללקוח הוא לא חברתי, אם עסק לא היה משפר באופן כלשהו את חייו של הלקוח, עונה על צורך מסוים ומספק תועלת - הלקוח לא היה קונה.

יזמים חברתיים צריכים להיות כנים עם עצמם ולשאול- האם המיזם ישנה את חייהם של אוכלוסיה הנמצאת בתחתית הפירמידה / אוכלוסיה מיוחדת? עד כמה המוצר/ שירות יביא לשינוי משמעותי?


מדידה והערכה של האימפקט החברתי


מדידה והערכה של ההשפעה החברתית חשובה, וצריך להשקיע בנושא במידה שווה למדידת ההישגיים הכספיים. כמו שעסק כלכלי מנהל בדקדקנות הערכה, מדידה וספירה של הרווחים, כך עסק חברתי צריך להתייחס לרווחים חברתיים (וגם כספיים כמובן).

הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לקבוע מה היא הצלחה של המודל החברתי - מה ייחשב כהישג?

חשוב לא להשאיר את המטרה החברתית ברמת הכותרת. "שיקום תעסוקתי", "רווחת הגיל השלישי" או "העצמת אמהות חד הוריות" אלה מושגים רחבים. נסו לפרוט את המטרה למטרות משנה מדידות וניתנות להערכה.

האם שיקום תעסוקתי יוגדר כמוצלח לאחר שהלקוח החברתי מחזיק במקום עבודה X זמן? האם הוא יוגדר כמוצלח כשהוא מצליח להתפרנס באופן מלא מעבודתו? האם המטרה היא שהלקוח ישתלב בתחום עיסוק אליו הוכשר או אולי כל תחום? צריך להבין אילו מטרות ויעדים נחשבים כהצלחת המיזם, ויותר חשוב - להבין אילו הישגים ייחשבו כהצלחה של הלקוח החברתי עצמו.
הקשר השווקים השונים