orel shaked phone number
אוראל שקד וואטסאפ
005-mail.png

[פוסט עשירי בסדרה] Lean Canvas: יתרונות

עודכן ב: 23 אפר 2019


יתרונות המובהקים הוא האחרון, והוא גם הכי קשה לפיצוח. אחרי שהבנו מי הם קהלי היעד השונים של המיזם וזיהינו והגדרנו מה הבעיה האמיתית איתה הם מתמודדים, אחרי שיצרנו פיתרון חדשני וטוב עבורם בעל הצעת ערך ייחודית, אחרי שגיבשנו ערכי מדידת הצלחה, החלטנו על דרכי תקשורת מיטיבים והבנו מה העלויות וההכנסות הצפויות - הגיע הזמן להסתכל רגע פנימה, לנתח את הסביבה הפנימית שלנו ולענות לעצמנו על השאלה - "למה אנחנו?"


שכשאנחנו מדברים על יתרונות מובהקים אנחנו לא מדברים על יתרונות תחרותיים, כי במציאות של היום הסביבה התחרותית משתנה מהר ויתרונות תחרותיים של היום יכולים להיות חסרונות של מחר.


[חינם] להורדת המדריך המלא לבניית מודל עסקי חברתיבעסק חברתי, כמו בכל שלב ושלב בקנבס, אנחנו צריכים לחשוב על היתרונות שלנו פעמיים - פעם אחת להבין מה הם היתרונות המובהקים בהקשר למודל העסקי ומה הם היתרונות המובהקים בהקשר למודל החברתי. למה דווקא אנחנו יכולים לפתור את הבעיה החברתית הזו ולהוביל לשינוי? מה יש בנו, בארגון/ בצוות, שמהווה יתרון בנושא? מה היתרונות שלנו בייצור והענקת הצעת הערך העסקית ללקוחות שלנו?


היתרונות העסקיים לא יכולים להישען על היתרונות החברתיים (ולהפך). זה שיש לעסק גם מודל חברתי זה לא יתרון מובהק, אלא אם הוא משפיע ישירות על הפיתרון המוצע והצעת הערך. גם המודל החברתי, בשביל להצליח, חייב לעמוד בפני עצמו ולהיות בעל יתרונות מובהקים משלו.

מה יש בך שאין באחרים?

יתרונות מובהקים הם הדברים שיש רק לנו ואף אחד לא יכול להעתיק בקלות או לקנות את זה. אלה כמה דוגמאות של יתרונות מובהקים - ידע מעמיק בנושא הרלוונטי, מיומנות קריטית לתחום של הבעיה, מיתוג כמומחה או אוטוריטה בתחום, צוות מהחלומות, השפעה גדולה ברשת, קהילה, שותפים ושותפויות אסטרטגיות.


מה הוא הדבר שמעמיד אתכם במקום שאתה מבין טוב יותר את הבעיה, יכולים לייצר טוב יותר את הפיתרון ולהמשיך ולחדש פתרונות נוספים בעתיד?סיפור לסיום


זוכרים את BLEND cafe רשימת בתי הקפה החברתיים בישראל? הרעיון ליצור את הרשימה הזו עלה כשישבתי בפעם הראשונה בבית קפה שממש אהבתי. לפני כמה שבועות רציתי ליסוע לשם שוב, אחרי תקופה שלא ביקרתי בבית הקפה, ליתר ביטחון בדקתי בגוגל שזה עדיין פתוח ונסעתי.

איך שהגעתי לבית הקפה הרגשתי שמשהו מוזר קורה. קודם כל, בית הקפה היה די ריק - דבר שלא ראיתי באף אחת מהפעמים שהייתי שם קודם לכן. בנוסף, הייתה תחושה מוזרה כזו, כאילו קצת עצובה, אוירה שונה לגמרי מהאוירה שהייתי רגילה אליה. אני נמצאת בבית קפה באותו מיקום, אותו שם, אותו עיצוב עם אותם רהיטים, פחות או יותר אותו תפריט - אבל משהו פשוט מרגיש לי שונה.

שיחה קצרה עם המלצרית גילתה לי שפשוט התחלפו הבעלים. בבת אחת הבנתי מה היה הקסם של המקום שהביא להצלחה כל כך גדולה לבית הקפה הזה, שלמרות שהוא ממוקם במקום די נידח (בתוך דיור מוגן לקשישים!) תמיד תמיד היה מלא בלקוחות עם אוירה שמחה וכיפית - היתרון המובהק של העסק היה בעלת הבית. למרות שלא הכרתי אותה אישית, והיא לא תמיד הייתה נוכחת כשביקרתי שם, היה לה יתרון מובהק שאף אחד לא יכול להשיג או לקנות והוא האישיות שלה והאוירה שהיא השרתה על המקום ועל החוויה של הלקוחות.


אגב, מיד כשהבנתי שבית הקפה לא בבעלותה בדקתי אם היא פתחה בית קפה במקום אחר - עד כדי כך הייתה לה השפעה על החוויה שלי. לצערי, היא לא. אולי בעתיד.


שאלות מנחות

  • מה גורם למיזם להתבלט?

  • מה מעמיד את המוצר/ שירות מעל לאפשרויות האחרות הקיימות בשוק?

  • מה הם הנכסים של המיזם ושל היזמים שלא ניתן להעתיק בקלות?

  • מה הדבר שעוזר לכם להבין טוב יותר את הבעיה, לייצר פתרון טוב יותר ולהמשיך ולחדש כל הזמן?BLEND

 

Impact Innovation

Orel  Shaked

Impact Business Consulting

 

050-822-5588

  • Orel-Shaked-Facebook
  • Orel-shaked-linkedin
  • orel-shaked-telegram
001-whatsapp.png

© 2016-2020 by Orel Shaked